Szinte hihetetlen, de immár több mint tíz éve annak, hogy feltűnt a slágerlisták élén a No Doubt (Semmi kétség) zenekar, a mikrofon mögött egy szemtelenül bájos énekesnővel. Azóta a bandáról alig hallani, frontemberük, Gwen Stefani viszont önálló jelenséggé vált, és nem csak a zene, de a divat területén is. Semmi kétség: sokat hallunk még Gwen felől a későbbiekben is!
Igazi kaliforniai leányzóként nőtt fel, a sorozatból is ismert Orange-megyében, ahol az ifjak szórakozásának csak kevés dolog szab határt. A vadóc tinédzser meglehetősen korán megismerkedett a zenével, tizenöt évesen már egy punkzenekar előterében találta magát, a mikrofon előtt.
Az 1980-as években Gwen leginkább ezzel a zenei stílussal fertőződött meg, itt-ott érte még némi reggae- és ska-behatás. Mai zenéjéből mindkettő kiérezhető. Tizenhét esztendős volt, amikor bátyja, Eric, együttest alapított No Doubt néven, 1987-ben.
Az énekes John Spence volt, aki mellé bevették a hugit is a bandába, háttérvokalistának. A csapathoz negyedikként csatlakozott Tony Kanal basszusgitáros, aki nem sokkal később összejött Gwennel. A csapat kezdett komoly népszerűségre szert tenni az Egyesült Államokban, de a bíztató sikerek csak az év végéig tartottak, akkor ugyanis az énekes öngyilkosságot követett el.
Helyébe a szárnyait bontogató Gwen léphetett, aki időközben végzett a középiskolával és megkezdte tanulmányait a fullertoni főiskola művészet szakán. Hogy megkeresse a napi betevőre és a tanulmányok fedezésére valót, eladóként dolgozott egy bevásárlóközpontban. Telt-múlt az idő, mígnem az együttesre felfigyelt Flea, a Red Hot Chili Peppers zenekar basszusgitárosa, aki segített nekik összehozni egy demót, amire az Interscope Records szinte azonnal lecsapott.
A No Doubt Los Angelesben felvette első tizennégy számát, majd turnézni indult a csapat. Elkészült az első videójuk is, a Trapped in the Box (Dobozba zárva), de az MTV nem volt hajlandó játszani. Hét év után Gwen bátyja kilépett a csapatból, hogy teljes állásban a Simpson-család sorozat rajzolója legyen. A banda alapjai azonban akkor inogtak meg igazán, amikor Tony és Gwen nyolc év után szakítottak.
Első igazán átütő slágerük, az 1997-es Don’t Speak ennek az élménynek a megzenésítése. Miss Stefani magánéleti válságát a következő koncertturné oldotta meg, ahol a No Doubt a Bush-sal turnézott, Gwen pedig összeismerkedett jövendőbeli férjével, a másik banda frontemberével Gavin Rossdale-lel.
2002. szeptember 4-én házasodtak össze a Covent Garden-i Szent Pál-katedrálisban. A menyasszony egy krémszínű John Galliano-ruhakreációban vonult az oltár elé, amelynek tervezésekor a divatguru követte az énekesnő „funkys” stílusát, így a ruha és fátyol alját rózsaszínűre varázsolta. Az „év rock’n’roll-esküvője” meglehetősen visszafogottan, szűk családi körben zajlott le, de azért részt vett a ceremónián a menyasszonyi ruha megálmodója, Galliano is.
A zenészpáros Észak-Londonban telepedett le, de az esküvő után szinte azonnal Los Angelesbe repült, hogy megtartsák a második ünnepséget is a barátokkal. Ekkorra Gwen már egyre jobban a médiafigyelem középpontjába került, divat- és tinilapok elemezték stílusát, és természetesen megjelentek első utánzói is. A banda tagjai azonban nem voltak elragadtatva attól, hogy a sajtó csak az énekesnővel foglalkozik, ami komoly feszültséget teremtett.
A karizmatikus énekesnő a No Doubt tagjaként ingerdús alkotói környezetbe került. A rockcsapat sajátságos stílust teremtett, s annak legötletesebb, leginkább részletgazdag és legsokrétűbb albumait vette fel. Kiváló koncertzenekar volt, amely – leginkább az énekesnő egyedi előadásmódjának köszönhetően – őrületes energiákat volt képes felszabadítani a színpadon.
Ezt hagyta maga mögött Gwen Stefani, amikor szólókarrierbe kezdett. A Don’t Speak alkotóitól megválva popzenei producerekkel állt inkább össze, és ez a populárissá váló „terméken” is érezhetővé vált. Első szólólemezén olyan neves zenei producerek működtek közre, mint Terry Lewis, Martin Gore, vagy az Outkast frontembere, Andre 3000. Vagyis a divatos és sikereket felmutatni képes producerek szinte mindegyike, akik Avril Lavigne-től az Outkast-en át Eminemig a fél popvilágot felépítették.
Gwen Stefani minden egyes színpadra lépése alkalmával maga az önmegvalósító művésznő. A kutyájáról elnevezett LAMB divatvállalkozás vezetőjeként, az Aviator egyik főszereplőjeként és a számtalan producer popénekesnőjeként most éppen a tinilányok nagy példaképe. A karrierjében bekövetkezett fordulat zenei értelemben talán kevéssé örvendetes, de mint jelenség, nem egyedülálló, sőt, szinte kihagyhatatlan. Kaméleon a színpadon Gwen Stefani elképesztő átváltozó művész, aki folyamatosan változtatja a külsejét. A No Doubt létrejöttekor még nem volt több egy melírozott hajú, átlagos kinézetű lánynál, aki épp hogy csak befejezte a középiskolát.
Az 1990-es évek elején hidrogénszőkére festette a haját és sokkal feltűnőbben kezdte sminkelni magát.
1997 táján frufrut növesztett, és a bindi gyakori kiegészítője lett make-upjának. Öltözködése folyamatosan alakult, és egyre bátrabban ötvözött látszólag teljesen ellentétes stílusú ruhadarabokat.
2000 környékén rózsaszínűre festette haját, és jó pár kilót leadott. Atlétatrikó-szerű topjai egyre kurtábbak lettek, majd a Rock Steady album idején nőies melltartóra cserélte azokat. Martens bakancsait nem volt hajlandó félretenni, ugyanakkor kockás és feliratokkal tarkított nadrágjai is egyre extravagánsabbak lettek. Állandó kiegészítői lett a mintás sildes sapka, a láncok, gyöngysorok és a figyelemfelkeltő bizsuk.
Miután 2003-ban szólókarrierbe kezdett és bemutatta saját divatkollekcióját, már semmi sem gátolhatta meg abban, hogy megvalósíthassa kreatív álmait. Első szólólemezének megjelenése idején ismét stílust váltott, és mesébe illő ruhakreációkban (tüllszoknyákban, csipkés selyemfűzőkben, romantikus kiegészítőkkel), kalapban és hüvelyknyi vastagtalpú cipőkben kápráztatta el rajongóit.
NÉVJEGY
Született: 1969. október 3., Fullerton, Kalifornia
Haja (eredeti) színe: barna
Szeme színe: barna
Beceneve: Sunshine, G-loc
Kedvenc étele: szusi
Családi állapota: férje Gavin Rossdale (a Bush zenekar énekese)